Co se zájezdem, který nesplnil vaše očekávání?

Velikost textu: A A A

Co se zájezdem, který nesplnil vaše očekávání?

Tulipany-botanicke-autor-foto-Pavel-Hanzal-(c)
Ilustrační foto
  • autor: red
  • sdílet na

 Vrátili jste se z dovolené zklamaní? Letní dovolená stojí většinu Čechů poměrně dost peněz, protože představuje výdaj, na který musí našetřit předem. Jak postupovat v případě, že zájezd zprostředkovaný cestovní kanceláří neodpovídá vašim představám?

Stěžujte si na místě

Nový občanský zákoník, platící od ledna 2014, vnesl řadu změn i do této oblasti. Předně je důležité upozornit na to, že každý nedostatek vašeho zájezdu byste měli řešit bezodkladně na místě, tedy poté, co ho zjistíte.
Pokud nemáte výhled na moře, hotelový pokoj nemá inzerovanou ledničku nebo je dokonce špinavý, ihned se obracejte na zástupce cestovní kanceláře a vady nahlaste. Pokud nebude neprodleně po přijetí vaší stížnosti zjednána náprava, můžete se o ni pokusit na vlastní náklady sami, ale v takovém případě musí cestovní kancelář zaplatit vaše výlohy s tím spojené.

Dovolená tak dlouhá, jak bylo objednáno

Pokud má zájezd pořádaný cestovní kanceláří, který jste si zakoupili, vady, je cestovní kancelář povinna zajistit nápravu. Prioritou je ale pokračování zájezdu, mohou tedy nastat dvě situace:
kvalita zájezdu bude nižší, než bylo avizováno, a máte nárok na vrácení části zaplacené ceny zájezdu,
kvalita zájezdu bude vyšší, náklady s tím spojené hradí vždy cestovní kancelář.
Pokud dojde k situaci, že reklamovanou vadu nelze odstranit nebo do konce zájezdu zbývá tak málo času, že na to není čas, máte nárok na finanční kompenzaci.

Vše zdokumentujte a nárok na slevu uplatněte do jednoho měsíce

Pro bezproblémové uplatnění reklamace je důležité mít dostatečnou dokumentaci vad. Pokud si stěžujete na podmínky v hotelu, nechce si u personálu potvrdit vaši stížnost. Pokud reklamujete například vady týkající se cesty, pořiďte fotodokumentaci, video nebo zajistěte svědky. I když se to zdá být možná těžko proveditelné, leckdy stačí pro uplatnění reklamace jen malé důkazy toho, že dovolená měla vadu.
Pokud budete požadovat slevu z ceny zájezdu, musíme podat stížnost do jednoho měsíce od skončení zájezdu. Existuje i obecně uznávané měřítko, jak stanovit výši slevy podle často se opakujících se nedostatků – jedná se o tzv. frankfurtskou tabulku slev.

Novinkou, kterou zavedl nový občanský zákoník, je možnost uplatňovat náhradu škod v případě, že vám radost z dovolené překazilo posunutí jejího termínu, zkrácení nebo dokonce zrušení zájezdu. Nárok na náhradu vám vzniká i tehdy, pokud je zájezd posunut a vy například na nový termín nedostanete dovolenou.

autor fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: doprava, dovolená

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Létání a doprava
Proč si užít týdenní zájezd na zaoceánské výletní lodi

Dovolenou tráví lidé různě. Někdo jede na divokou vodu, jiný si chce užít hory, další rád adrenalinové sporty, jiný si lehne…

Dovolená a cestování
Vadí vám dovolená, která má přesná pravidla? Vydejte se na cestu obytným vozem

Láká vás cestování, ale nemáte v hlavě konkrétní plán, kam vlastně jet? Na výlet nebo delší cestu můžete vyrazit i…

Rady na cestu
Nárok na odškodnění u zpožděného letu

Čas od času se i cestující letadlem potkají se situací, kdy má let zpoždění. V jakém případě máte nárok na odškodnění a v…

Rady na cestu
Nárok na odškodnění u zrušeného letu

 K úplnému zrušení letu nedochází tak často, jako ke zpoždění, ale přesto se s touto nepříjemnou událostí můžete setkat…

Rady na cestu
Ztráta, zpoždění nebo poškození zavazadla na letišti

Problémy se zavazadly na letišti jsou velmi časté, což je dáno obrovským množstvím přepravovaných zavazadel. Jako zákazníci…

Dovolená a cestování
Hotel Botanique v centru Prahy je skvělým místem pro ubytování, občerstvení i podnikatelskou akci

 Praha je od nepaměti oblíbeným místem nejenom turistů, ale je také centrem podnikatelských aktivit. Nejlepším místem…

Létání a doprava
Odškodnění za zpoždění letu

Konečně jste vše nakoupili, zařídili, zabalili, sehnali odvoz na letiště a v hale zjistíte, že se váš let opozdil. Zřejmě…

Rady na cestu
Velikost a váha zavazadla do letadla - jak to mají největší aerolinky?

Když se rozhodnete bezstarostně cestovat letadlem, měli byste si před každou cestou nastudovat, jak je to se zavazadly.…

 
Vítejte Akční letenky Létání a doprava Dovolená a cestování Rady na cestu Obchodní podmínky Kontakt
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt