Rothenburg ob der Tauber

Velikost textu: A A A

Rothenburg ob der Tauber

Voskovky autor foto Pavel Hanzal (c)
Ilustrační foto

Tentokrát se podíváme k našim německým sousedům, na jejichž území se skrývá skutečný klenot. Historické město Rothenburg ob der Tauber. Toto nádherné město je jako stvořené k předvánoční návštěvě. Ačkoliv ani zde nechybí tradiční vánoční trhy a směřují tam nabídky cestovních kanceláří, tak se rozhodně jedná o zcela jinou atmosféru než v jiných německých nebo rakouských městech.

Prvním impulsem, který odstartoval historii Rothenburgu, bylo postavení hradu Castrum Imperiále králem Konrádem III. z rodu Hohenštaufů v roce 1142. Jak už to často bývalo, tak ve vazbě na hrad se pomalu začaly stavět domy v jeho okolí. Rozvoj trval více než dvě sta let, kdy byl v roce 1356 zastaven zemětřesením. Ano, i v této lokalitě byly v dřívějších dobách podobné katastrofy! Poničeny nebyly jen domy, ale i hrad. Místo ostatně potkala spousta změn i v průběhu dalších let. Namátkou zmíním například zabití pěti tisíc židů kolem roku 1298 v důsledku fámy o zneuctění svaté hostie, nebo například další vlnu perzekuce tohoto národa po roce 1500, kdy byli židé nuceni nosit označení oblečení ( že by předzvěst budoucnosti?) a opustili kvůli tomu brány města. Podobná historie se zopakovala v roce 1938 v důsledku nástupu fašismu, ale to je již všem dobře známo. Zřejmě zázrak ochránil středověké centrum před zničením během velmi silného bombardování spojenci v průběhu druhé světové války.

Věřím, že město uchvátí každého, kdo vstoupí na jeho území. Atmosféra historie, umocněná hradbami, historickými domy, úzkými a dech beroucími uličkami a dalšími pamětihodnostmi je naprosto jedinečná. Právě proto jsem toto místo vybral pro prosincový článek. Vánoční nálada, kdy se velká část z nás honí za nákupy a úklidem, je současnou civilizací narušena. Přitom tím pravým, co bychom měli v období vánoc hledat, je naše nitro a soulad s Universem. Vánoce jsou obdobím klidu a míru, který by měl panovat hlavně v našich duších. Není přece důležité kolik, nebo jak drahé dárky dostaneme nebo naopak darujeme. Ta pravá hodnota je zcela někde jinde. Láska k Universu, lidem, které máme rádi a také k lidem na celém světě a celému vesmíru je to, co bychom měli rozvíjet a vnímat. Vánoce jsou dobou, kdy každý hledající má příležitost výrazně se posunout na své duchovní cestě. A právě v dnešní době, kdy svět utíká neuvěřitelným tempem (nejen) v oblasti technologického rozvoje, je dobré umět se zastavit. A to nejenom fyzicky, ale také mentálně a v našem skutečném nitru. K tomu nám můžou posloužit vedle meditací doma, nebo kdo to umí i v běžném pracovním životě, také pobyty v přírodě, ale současně i na místech, kde na nás dýchne určitá silná energie. A právě takovou můžeme ucítit v Rothenburgu.

Svoje kouzlo má nejen radniční náměstí, ale také Plonlein, malé náměstíčko. Ujít byste si neměli nechat ani procházku po městských hradbách, které nabízejí fantastický pocit obdivu před dřívějšími architekty, kteří dokázali vymyslet a postavit takto krásné město s velmi kvalitním obranným systémem. Věřím, že Vás uchvátí i jednotlivé domy, ať již hrázděné, nebo jiné.

Na své si ovšem přijdou i milovníci vánočních trhů. Na stáncích, které jsou citlivě rozestaveny na náměstí, najdete výrobky tradičních řemesel, klasických nápojů a dalších poživatin, které uspokojí každý mlsný jazýček. Je prostě zřejmé, že Rothenburg má co nabídnout zcela každému a myslím si, že jeho krása překvapí a uchvátí i vás, zrovna tak jako se to stalo mě.

Ačkoliv se do Rothenburgu můžete podívat i s cestovní kanceláří, tak osobně vždy cestuji nezávisle na nějaké pořadatelské firmě. A Rothenburg je dosažitelný relativně snadno pro každého. Například cesta autem trvá necelé čtyři hodiny, během kterých ujedete něco málo pod čtyři sta kilometrů. Pokud pojedete z Prahy, cesta vede přes Plzeň a Norimberk. Přestože je možné navštívit město takzvaně na otočku, tak doporučuji přespat a vychutnat si večerní a noční atmosféru „středověku“ plnými doušky. Zejména v období vánočních trhů je vhodné zajistit si ubytování předem, protože pak nemusí být snadné najít volný pokoj, i když nám se to po delším úsilí naštěstí povedlo i bez předchozí rezervace. Přeji vám šťastnou cestu a příjemný zážitek!

Pavel Hanzal – astrolog, léčitel a terapeut
Psáno pro Meduňku.
Foto: autor článku

autor fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: cestování, Německo

Více informací

Dovolená a cestování

zobrazit vše

Termály a lázně

Hrady a zámky

Na hory

Letiště v Německo

zobrazit vše
Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Na hory
Německo: Garmisch-Partenkirchen (700 - 2 962 m. n. m.), Alpy

O destinaci:Garmisch – Partenkirchen je nejoblíbenější a největší lyžařský areál v Německu. Nejvyšším vrcholem oblasti je…

Dovolená a cestování
Představujeme zajímavé zoologické zahrady v Německu 2/2

 ZOO Frankfurt am MainTato zoologická zahrada byla otevřena v roce 1858 a aktuálně můžeme říci, že se jedná o druhou…

Dovolená a cestování
Představujeme zajímavé zoologické zahrady v Německu 1/2

 Zoologická zahrada v Kolíně nad RýnemRozhodně velmi unikátní a také zajímavá zoologická zahrada, která se pyšní tím,…

Dovolená a cestování
Další největší zábavné parky pro děti v Německu

 Legoland – stavebnicový svět plný dobrodružstvíLegoland najdete nedaleko města Günzburg. Legoland je místem, kde se…

Dovolená a cestování
Největší zábavné parky pro děti v Německu

 Churpfalzpark je velkou zábavou v záplavě květinChurpfalzpark je nejpěknějším zábavním parkem, protože byl umístěn…

Hrady a zámky
Německo: zámek Neuschwanstein

Popis: Tento poměrně mladý, zato velmi rozsáhlý zámek se nachází téměř na hranicích Německa s Rakouskem, v Allgäu na jihu…

Dovolená a cestování
Nejlepší aquaparky v Německu

 Aquapark ZEB Zwiesel je skvělým vodním střediskemAquapark ZEB Zwiesel leží v německém Zwieselu, v ulici Badstraße…

Dovolená a cestování
Další nejlepší aquaparky v Německu

 Jedinečný ráj Tropical Islands s bílými plážemiUměle vybudované tropické letovisko najdete v Braniborsku,…

 
Rekonstrukce bytu: Praktické tipy pro bezproblémové úpravy domova
Rekonstrukce bytu: Praktické tipy pro bezproblémové úpravy domova Rekonstrukce bytu: Praktické tipy pro bezproblémové úpravy domova
<!DOCTYPE HTML PUBLIC 301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

" />
<!DOCTYPE HTML PUBLIC 301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

" /> 301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

<!DOCTYPE HTML PUBLIC 301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.


Apache/2.4.6 (CentOS) Server at www.okultweb.cz Port 80
" />
<!DOCTYPE HTML PUBLIC 301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.


Apache/2.4.6 (CentOS) Server at www.okultweb.cz Port 80
" /> 301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.


Apache/2.4.6 (CentOS) Server at www.okultweb.cz Port 80
Vítejte Akční letenky Létání a doprava Dovolená a cestování Rady na cestu Obchodní podmínky Kontakt
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt