Jak se chovat v cizině aneb odlišnosti kultur národů

Velikost textu: A A A

Jak se chovat v cizině aneb odlišnosti kultur národů

Ko Chang more_autor foto Pavel Hanzal (c)
Ilustrační foto
  • autor: Redakce
  • sdílet na

Chystáte-li se trávit dovolenou v cizí zemi, kromě praktických tipů a rad na cestu je také potřeba znát alespoň částečně jazyk a v neposlední řadě je dobré mít i nějaké povědomí o kultuře dané země. Pokud člověk žije v určitém společenství, musí přijmout jeho pravidla. Jinak se stává outsiderem. Poradíme vám, jak nejlépe zapadnout a na co si dávat pozor, abyste svým nevědomým chováním třeba i někoho neurazili či dokonce nezpůsobili nějaký mezinárodní konflikt. 

Nesnažte se těžit z výhod turisty, naopak dejte najevo svou snahu už v samotné komunikaci a naučte se alespoň pár základních slov v místním jazyce, přestože se jinak plánujete dorozumívat především anglicky. Zkuste si představit, že potkáte v Čechách turistu, který na vás spustí španělsky a automaticky bude předpokládat, že vy znáte jeho jazyk. Pokud bude s vámi komunikovat anglicky, bude od něj projevem slušnosti a úcty, pokud vám česky popřeje alespoň  "Dobrý den!" Nehrajte si tedy na turistu, kolem kterého se točí celá zeměkoule a dávejte místním obyvatelům najevo úctu a respekt. Dodržujte pravidla a zvyklosti dané země. 

Určitě už jste slyšeli, že v některých zemích, například v Číně, se říhání při jídle považuje za kompliment hostiteli. Pokud budete tedy něčeho takového svědkem, nijak se nad tím nepohoršujte. Sami to však zkoušet nemusíte, abyste si na to příliš nezvykli a neprovedli dokonalé „faux pas“ třeba na jedné z vašich dalších cest v Evropě. V Maroku pak raději nechávejte na talíři alespoň maličký zbyteček. Pokud bude talíř doslova vylízaný, hostitel vám okamžitě přidá. V Maroku i Egyptě se připravte také na to, že od vás budou neustále vyžadovány nejrůznější drobné poplatky - tzv. bakšiš. 

V muslimských zemích zbytečně neprovokujte, choďte co nejvíce zahalení a snažte se chovat co nejvíce cudně. To znamená, že nejsou vhodné krátké sukně a velké výstřihy, opalování nahoře bez ani líbání na veřejnosti. Dodržujte pravidla zejména při návštěvě mešity. Oblékejte se zdrženlivě, před vstupem do mešity je nutné se zout a ženy by měly mít přes vlasy a ramena přehozený šátek. 

Budete-li se nacházet v Thajsku, hezky pozdravte sepnutím dlaní v úrovní učí a mírnou úklonou a v žádném případě nesahejte druhým lidem, ani malým dětem na hlavu, která je považována za sídlo duše. V této zemi se také považuje za nevhodné, když se na ulici drží partneři za ruce. 

V Turecku v žádném případě nezvedejte ukazováček, neboť byste si koledovali o pěkné problémy, stejně jako v Tunisku neukazujte spojený palec s ukazováčkem do písmene "o". Obojí může znamenat obscénní gesto nebo výhrůžku. 

Zajímavostí jsou některá opačná gesta. Například v Řecku je mávání dlaní směrem dolů považováno za stejné gesto jako u nás mávání dlaní nahoru - tedy přivolání. V Bulharsku je pak kývání hlavou ze strany na stranu považováno za "ano" a kývání hlavy nahoru dolů za "ne". 

Co se týká hygieny, tak i zde platí jiné zvyklosti. V některých zemích se použitý toaletní papír vyhazuje do odpadkového koše, nikoli do toalety, jak jsme zvyklí. Toto platí například v Řecku a ve Španělsku. 

Důležité je taky občas sledovat politickou situaci a dávat pozor na nevhodné nevědomé poznámky, které mohou daný národ rozžhavit do ruda. V neposlední řadě je třeba také trochu vědět, který jazyk v komunikaci použít, pokud neznáte jazyk dané země. Některé země mají vyloženě alergii na němčinu, pravděpodobně se jedná o averzi, která pramení z dob druhé světové války. Například o Francouzích se říká, že nejsou ochotni s cizinci komunikovat jiným jazykem než tím svým.  
 

autor fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: cestování, dovolená

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Létání a doprava
Do Anglie se můžete dostat i vaším autem. Jaké máte možnosti?

Pokud se chystáte cestovat po Anglii, nezapomeňte si ve svém rozpočtu udělat dostatečnou rezervu na přesuny vlakem či autobusem.…

Rady na cestu
Proč si nepůjčovat na dovolenou

 Ačkoli obliba půjček na dovolenou neboli dovolené na splátky klesá, existuje stále skupina spotřebitelů, která tento…

Rady na cestu
5 hlavních chyb při  návštěvě muslimské země

 1. Nadměrná důvěřivostPři návštěvě jakékoliv země se upozorňuje na nadměrnou důvěřivost. Při návštěvě muslimské země…

Létání a doprava
Do Skandinávie můžete jet i autem. Část cesty strávíte na palubě trajektu

Přemýšlíte nad tím, kam vyrazit na dovolenou a láká vás severní Evropa? Co takhle vyrazit autem či s obytným vozem…

Dovolená a cestování
Památky v Evropě, které patří mezi nejnavštěvovanější 2/2

 Alhambra - hrad ve ŠpanělskuHrad, který se v doslovném překladu nazývá Rudý hrad, známe častěji pod názvem Alhambra.…

Dovolená a cestování
Památky v Evropě, které patří mezi nejnavštěvovanější 1/2

 Zámek NeuschwansteinPohádkový zámek leží v blízkosti obce Schwangau v německém Bavorsku. Jeho stavbu inicioval Ludvík…

Rady na cestu
Co vzít s sebou na dovolenou? Jak to zařídit, abychom na nic nezapomněli?

Dovolená se kvapem blíží a na vás ze všech stran doléhá stres a obavy, abyste na něco důležitého nezapomněli. Co všechno…

Dovolená a cestování
Nejnavštěvovanější památky v Evropě 2/2

 Akropolis v AthénáchAkropolis, ale také akropole. Tak bývá označováno opevněné návrší starověkých řeckých měst. Akropolis…

Dovolená a cestování
Nejnavštěvovanější památky v Evropě 1/2

 Koloseum v ŘíměJednou z nejnavštěvovanějších památek Evropy je bezesporu Koloseum v Římě. Jeho vznik je datován až…

 
Vítejte Akční letenky Létání a doprava Dovolená a cestování Rady na cestu Obchodní podmínky Kontakt
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt