Jak se chovat v cizině aneb odlišnosti kultur národů

Velikost textu: A A A

Jak se chovat v cizině aneb odlišnosti kultur národů

Ko Chang more_autor foto Pavel Hanzal (c)
Ilustrační foto
  • autor: Redakce
  • sdílet na

Chystáte-li se trávit dovolenou v cizí zemi, kromě praktických tipů a rad na cestu je také potřeba znát alespoň částečně jazyk a v neposlední řadě je dobré mít i nějaké povědomí o kultuře dané země. Pokud člověk žije v určitém společenství, musí přijmout jeho pravidla. Jinak se stává outsiderem. Poradíme vám, jak nejlépe zapadnout a na co si dávat pozor, abyste svým nevědomým chováním třeba i někoho neurazili či dokonce nezpůsobili nějaký mezinárodní konflikt. 

Nesnažte se těžit z výhod turisty, naopak dejte najevo svou snahu už v samotné komunikaci a naučte se alespoň pár základních slov v místním jazyce, přestože se jinak plánujete dorozumívat především anglicky. Zkuste si představit, že potkáte v Čechách turistu, který na vás spustí španělsky a automaticky bude předpokládat, že vy znáte jeho jazyk. Pokud bude s vámi komunikovat anglicky, bude od něj projevem slušnosti a úcty, pokud vám česky popřeje alespoň  "Dobrý den!" Nehrajte si tedy na turistu, kolem kterého se točí celá zeměkoule a dávejte místním obyvatelům najevo úctu a respekt. Dodržujte pravidla a zvyklosti dané země. 

Určitě už jste slyšeli, že v některých zemích, například v Číně, se říhání při jídle považuje za kompliment hostiteli. Pokud budete tedy něčeho takového svědkem, nijak se nad tím nepohoršujte. Sami to však zkoušet nemusíte, abyste si na to příliš nezvykli a neprovedli dokonalé „faux pas“ třeba na jedné z vašich dalších cest v Evropě. V Maroku pak raději nechávejte na talíři alespoň maličký zbyteček. Pokud bude talíř doslova vylízaný, hostitel vám okamžitě přidá. V Maroku i Egyptě se připravte také na to, že od vás budou neustále vyžadovány nejrůznější drobné poplatky - tzv. bakšiš. 

V muslimských zemích zbytečně neprovokujte, choďte co nejvíce zahalení a snažte se chovat co nejvíce cudně. To znamená, že nejsou vhodné krátké sukně a velké výstřihy, opalování nahoře bez ani líbání na veřejnosti. Dodržujte pravidla zejména při návštěvě mešity. Oblékejte se zdrženlivě, před vstupem do mešity je nutné se zout a ženy by měly mít přes vlasy a ramena přehozený šátek. 

Budete-li se nacházet v Thajsku, hezky pozdravte sepnutím dlaní v úrovní učí a mírnou úklonou a v žádném případě nesahejte druhým lidem, ani malým dětem na hlavu, která je považována za sídlo duše. V této zemi se také považuje za nevhodné, když se na ulici drží partneři za ruce. 

V Turecku v žádném případě nezvedejte ukazováček, neboť byste si koledovali o pěkné problémy, stejně jako v Tunisku neukazujte spojený palec s ukazováčkem do písmene "o". Obojí může znamenat obscénní gesto nebo výhrůžku. 

Zajímavostí jsou některá opačná gesta. Například v Řecku je mávání dlaní směrem dolů považováno za stejné gesto jako u nás mávání dlaní nahoru - tedy přivolání. V Bulharsku je pak kývání hlavou ze strany na stranu považováno za "ano" a kývání hlavy nahoru dolů za "ne". 

Co se týká hygieny, tak i zde platí jiné zvyklosti. V některých zemích se použitý toaletní papír vyhazuje do odpadkového koše, nikoli do toalety, jak jsme zvyklí. Toto platí například v Řecku a ve Španělsku. 

Důležité je taky občas sledovat politickou situaci a dávat pozor na nevhodné nevědomé poznámky, které mohou daný národ rozžhavit do ruda. V neposlední řadě je třeba také trochu vědět, který jazyk v komunikaci použít, pokud neznáte jazyk dané země. Některé země mají vyloženě alergii na němčinu, pravděpodobně se jedná o averzi, která pramení z dob druhé světové války. Například o Francouzích se říká, že nejsou ochotni s cizinci komunikovat jiným jazykem než tím svým.  
 

autor fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: cestování, dovolená

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Dovolená a cestování
Nejnavštěvovanější památky v Evropě 2/2

 Akropolis v AthénáchAkropolis, ale také akropole. Tak bývá označováno opevněné návrší starověkých řeckých měst. Akropolis…

Dovolená a cestování
Cyklosezóna v okolí Zlína odstartovala

25. dubna proběhlo Symbolické otevírání cyklostezek na Zlínsku. Od té doby se počty nadšených cyklistů na trasách kolem…

Rady na cestu
5 hlavních chyb při  návštěvě muslimské země

 1. Nadměrná důvěřivostPři návštěvě jakékoliv země se upozorňuje na nadměrnou důvěřivost. Při návštěvě muslimské země…

Dovolená a cestování
Památky v Evropě, které patří mezi nejnavštěvovanější 1/2

 Zámek NeuschwansteinPohádkový zámek leží v blízkosti obce Schwangau v německém Bavorsku. Jeho stavbu inicioval Ludvík…

Dovolená a cestování
Nejnavštěvovanější památky v Evropě 1/2

 Koloseum v ŘíměJednou z nejnavštěvovanějších památek Evropy je bezesporu Koloseum v Římě. Jeho vznik je datován až…

Rady na cestu
Co vzít s sebou na dovolenou? Jak to zařídit, abychom na nic nezapomněli?

Dovolená se kvapem blíží a na vás ze všech stran doléhá stres a obavy, abyste na něco důležitého nezapomněli. Co všechno…

Létání a doprava
Do Skandinávie můžete jet i autem. Část cesty strávíte na palubě trajektu

Přemýšlíte nad tím, kam vyrazit na dovolenou a láká vás severní Evropa? Co takhle vyrazit autem či s obytným vozem…

Létání a doprava
Do Anglie se můžete dostat i vaším autem. Jaké máte možnosti?

Pokud se chystáte cestovat po Anglii, nezapomeňte si ve svém rozpočtu udělat dostatečnou rezervu na přesuny vlakem či autobusem.…

 
Vítejte Akční letenky Létání a doprava Dovolená a cestování Rady na cestu Obchodní podmínky Kontakt
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt