Thajsko: ostrov Ko Chang

Velikost textu: A A A

Thajsko: ostrov Ko Chang

Ko Chang more_autor Pavel Hanzal (c)
Ilustrační foto

Thajsko je velmi oblíbeným cílem návštěv nejen pro svoji exotickou tvář, ale protože zde najdeme příjemné lidi, krásné pláže, buddhistické památky a chrámy a také divokou přírodu. Krátce řečeno, rozmanitost Thajského království nezná hranic. Dalším bonbónkem, který si můžeme v této nádherné zemi vychutnat, jsou různé ostrovy a ostrůvky, kde můžeme zažít zcela jinou atmosféru, než na pevnině. A jedním z takových míst je souostroví Ko Chang.

O ostrově
Centrem celého souostroví je stejnojmenný ostrov – Ko Chang. Tento Sloní ostrov, který z určitého úhlu pohledu připomíná slona hovícího si ve vodě, je druhým největším ostrovem Thajska. Hned po známém Phuketu. Jeho rozloha činí 429 km2, na délku měří přibližně maximálně 30 km a na šířku 18 km. Jak vidíte, nejedná se o žádný gigantický ostrov, což je pro jeho návštěvníky obrovská výhoda. Ko Chang je součástí národního parku a nabízí opravdu nádhernou přírodu, moře a pláže. Ačkoliv dříve byl skutečně tichým ostrovem, během posledních let jej zasáhl stavební boom turistického průmyslu, takže kdo chce ještě zachytit klidnější atmosféru, má možná poslední šanci. Ale protože nechci být pesimistou, doufám, že se výstavba zastaví v rozumné míře a kouzlo ostrova zůstane zachováno i pro další generace.
Pokud se na tento krásný ostrov vypravíte, je třeba se rozhodnout, jakou část ostrova navštívíte. Přesněji řečeno, kde se ubytujete. Západní pobřeží má nádherné pláže, ale počítejte s větším počtem turistů. Naopak východní pobřeží je klidnější, ale zase zde nenajdete tolik krásných pláží. Dalším důležitým faktorem, ovlivňujícím počet turistů, je sezona. Jestliže preferujete klid, který budete chtít využít k meditacím, nebo cvičení jógy tak jako my, je vhodným obdobím konec dubna a počátek května. To je období, kdy se Ko Chang vyprazdňuje z důvodu přicházejícího období děšťů.
Je jasné, že nic není zadarmo, a tak i vy počítejte s tím, že v tomto termínu můžou hrozit náhlé a mohutné přívalové deště. A věřte, že to je pro Evropana obrovský zážitek. Byli jsme zcela překvapení náhlou průtrží, která přišla nečekaně a s obrovskou silou. Během půl hodiny byly místní hliněné i asfaltové cesty pokryté dvaceti až třiceticentimetrovou vrstvou vody, která padala z nebeských výšin. A nám nezbylo, než se brodit touto masou vody. I když se jedná teprve o přelom období, kdy velké deště přicházejí, pokud vás podobné počasí zastihne, je třeba počítat i s několikadenním přívalem srážek. Více soukromí tak může být vykoupeno i takovýmto způsobem. Na druhou stranu musím uznat, že podobný zážitek je zcela jedinečný!

Jízda na slonovi
Velkým zážitkem je i jízda na slonech. Ačkoliv se s touto možností můžete setkat po celém Thajsku, osobně doporučuji počkat na možnost skutečné výpravy do džungle. Adrenalin, který při tom můžete zažít, je zcela nečekaný a nezapomenutelný. Obzvláště to platí, pokud na sloní výpravu vyrazíte po dešti. Úzké pěšiny, po kterých v džungli slon kráčí, se vlní podle terénu a i když jsme to nečekali, tak to slonům po nich podkluzuje. Docela nás vylekala různá zhoupnutí způsobená tím, že milému slonovi prostě uklouzla jedna noha. Ještě že mají nohy čtyři! Pokud budete mít štěstí na průvodce, který sice neumí anglicky, ale zase je samá legrace, budou vás čekat další zážitky. Velmi zajímavý byl například ten, že průvodce nechal naše slony bez dozoru, a protože evidentně nerozuměli nejen česky, ale ani anglicky, na naše prosby a ani příkazy nereagovali. Což při jejich chuti k dobrému jídlu, které se zřejmě vyskytuje v džungli na každém zeleném keři nebo stromu, přineslo zajímavou situaci. Sloni se vypravili z již tak kluzké stezky přímo do džungle napást se trochu té zeleně. Samozřejmě i s námi. A průvodce se smál, až se za břicho popadal....

Moře a pláž
Jak jsem se již zmínil, ostrov je ideálním místem k hledání spojení s Universem. Meditace a další duchovní cvičení jdou vždy lépe, pokud jsme na nějakém duchovním místě nebo v přírodě.
A protože je Thajsko, až na vyjímky, vyložené protkané buddhistickou energií, snaha každého hledajícího najde na tomto místě velkou podporu. A když se jedná o tak kouzelné místo, jako je ostrov Ko Chang, je podpora ještě výraznější. Pro meditace nebo další cvičení je nejvhodnější doba východu Slunce, kdy má celý ostrov skvělou atmosféru a navíc není ještě takové horko. Komu se vyloženě nechce brzy ráno vstávat, má další možnost večer, kdy jsou energie také velmi příjemné a zajímavé. Přes den jsou cvičení také možná, ale vzhledem k teplotám, na které nejsou obyvatelé Evropy zvyklí, jsou vhodnější ranní a večerní hodiny.
Další věcí, která nás velmi překvapila, byla teplota moře. Ačkoliv jsme se velmi těšili na to, jak se osvěžíme, tak zde se uplatnilo přísloví, že „voda byla jako kafe“. Skutečně tak teplou vodu jsem ještě nikde nezažil. Což mělo za následek, že jsme se mohli koupat v podstatě v jakoukoliv denní a noční dobu, ale zároveň nešlo příliš počítat s tím, že bychom se nějak ochladili. Samozřejmě musím přiznat, že pobyt ve vodě byl určitě příjemnější, než na plném slunci, ale teplota vody byla opravdu vysoká. Zřejmě to bylo způsobeno tím, že byl vstup do vody velmi pozvolný a voda byla prohřátá. A navíc končila sezona plná dnů s intezivními paprsky slunce....

Doporučení
Na své si zde určitě přijdou i milovníci potápění a šnorchlování, neboť korálů zde bylo opravdu požehnaně. A to již od několika metrů od břehu, takže jejich krásu si můžou vychutnat nejen ti, kdo se nepotápějí nebo nešnorchlují, ale i neplavci. Korálové skupiny byly již od hloubky přibližně šedesáti centimetrů, takže přehlédnout se skutečně nedají. S tím souvisí také další doporučení. Na Ko Chang si s sebou určitě vezměte boty do vody a kdo má rád noční koupání tak jako my, by si měl nejdříve prohlédnout „terén“ za denního světla, aby se zbytečně neodřel, nebo dokonce nedošlo k úrazu.
Na Ko Changu si nenechte ujít také klasickou thajskou masáž, protože jak se během cestování po Thajsku ukázalo, tak tento druh masáže, která je mimochodem pro lidi pracují cí hlavně u kancelářského stolu, velmi příjemná, má různé variace. Každá thajská masáž je nejen jedinečným zážitkem, ale i příjemným zdravotním osvěžením pohybového systému.
A pokud máte romantickou duši, doporučuji si najít ubytování v malých dřevěných bungalovech, což jsou vlastně takové malé zahradní chatičky, vybavené ložnicí a koupelnou. Jsou umístěné v krásném zeleném prostředí na břehu moře a pokud budete mít štěstí, bude vám v koupelně dělat společnost zelený leguán dosahující úctyhodných rozměrů. Ten náš měl délku přibližně šedesát centimetrů. Myslím, že Ko Chang uchvátí každého tak, jako se to stalo nám.

Pavel Hanzal, astrolog, léčitel a terapeut
Psáno pro Medunku

autor fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: moře, Thajsko

Více informací

K moři

Letiště v Thajsko

zobrazit vše
Článek patří do seriálu Zápisky z cest
 1. Londýn - hlavní město Velké Británie
 2. Jordánsko: poušť Wadi Rum a skalní město Petra
 3. Čína: Květinová hora Huashan
 4. Terakotová armáda
 5. Norsko - země zaslíbená rybářům i turistům
 6. Čína: záchranná stanice Panda velká
 7. Pompeje, Vesuv a Neapol
 8. Itálie: návštěva města Řím
 9. Vatikán - do srdce katolické církve
 10. Izrael: svaté město Jeruzalém
 11. Francie: Paříž, město historie, architektury, neřešti i lásky
 12. Norsko: Bergen
 13. Řecko: kouzelný Thassos
 14. Chorvatsko: národní park Plitvice
 15. Bosna a Hercegovina - Mostar
 16. Egypt: město Káhira
 17. Bosna a Hercegovina - poutní místo Medžugorje
 18. Thajsko: ostrov Ko Chang právě čtete
 19. Staňte se kapitánem jachty v Holandsku
 20. Chorvatsko: Dubrovník - perla Jadranu
 21. Egypt: pyramidy v Gíze
 22. Korsika - kouzelný ostrov, který stojí za návštěvu
 23. Francie: Zámky na Loiře (Vilandry, Ussé, Chenonceau)
 24. Dánsko: město Arhus a Skanzen Den Gamle by
 25. Izrael - zápisky z pobytu u Mrtvého moře
 26. USA - Zápisky z cesty - národní park Joshua tree
 27. Maledivy - víc jak jeden tisíc ostrovů s krásnými plážemi a mořským světem
 28. Ostrov Martinik - perla v Karibiku a součást EU
 29. The Valley of Fire - úžasné Údolí ohňů v USA
 30. Zelený ostrov Samos
 31. Národní park Arches - otevřené okno do Utahu
Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Rady na cestu
Nejkrásnější pláže Asie

 Asie je velmi krásná země. Turisticky není až tak moc navštěvovaná, kromě Thajska. Mnoho lidí dává přednost spíše Evropě.…

Rady na cestu
Nejkrásnější pláže v Africe

 Afrika je kontinent, kde je možno vidět velké množství kontrastů. Jsou zde nádherné pláže a krásné destinace a letoviska…

Rady na cestu
Nejkrásnější pláže v Evropě

 Na dovolenou mnoho lidí jezdí k moři. Chcete, aby dovolená byla krásná a vše klapalo a dopadlo dobře, ostatně kdo by…

Rady na cestu
Nejkrásnější pláže v Americe

 Spojené státy americké se svou rozlohou rozkládají od Atlantského oceánu až po Tichý oceán. Asi každý ví, že pláže…

Rady na cestu
Nejluxusnější destinace světa u moře

 Místa, která jsou označována jako „ta nejkrásnější a nejluxusnější na zemi“ lákají snad každého k návštěvě svými nádhernými…

Dovolená a cestování
Kam na dovolenou v březnu?

Většina lidí míří na dovolenou v době hlavní sezony. Tedy v měsících červenec a srpen. Není to možnost, jelikož…

Rady na cestu
Jaké slunečníky dnes frčí 2/2

 Půlkruhový slunečníkVelice moderní se staly půlkruhové slunečníky, které jsou ideální na malé balkony a místa, která…

K moři
Řecko: kouzelný Thassos

Dalším řeckým ostrovem, na který se společně podíváme, je Thassos. Tento malý, ale kouzelný ostrůvek je velmi příjemným místem…

 
Vítejte Akční letenky Létání a doprava Dovolená a cestování Rady na cestu Obchodní podmínky Kontakt
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt