Úvod / Dovolená a cestování / Terakotová armáda
Pokud patříte mezi milovníky záhad a lidských výkonů, určitě znáte pověstnou Terakotovou armádu. Až do návštěvy Číny jsme viděli pouze fotografie a dokumenty o tomto úžasném lidském výtvoru, a proto jsme si toto mauzoleum čínského císaře Čchin nemohli nechat ujít a chtěli ho spatřit na vlastní oči!
Naše kroky proto směřovaly do města Xian, které leží v západní Číně. Předpokládali jsme, že mauzoleum bude hojně navštěvované, ostatně jako všechna zajímavá místa v této obrovské zemi. Nepřekvapilo nás, že absolutně největším počtem návštěvníků byli Čínani. Když jsme poprvé vstoupili čínskou půdu, byli jsme udiveni, že místní tolik cestují. Přece jen jsme měli zafixováno, že se jedná o komunistickou a pro běžné obyvatele chudou zemi. Jenže jak se ukázalo, Čína je na vzestupu a čím dál více lidí má peníze na standardní život, jak jsme zvyklí. I když nemůžu zapomenout zmínit, že jsem se například při návštěvě Egypta dal do řeči s turistou z Číny, který mi při družném hovoru vysvětlil, že například do Izraele nedostal vízum....
Ale zpátky k hliněné armádě. Objevení této památky zapsané v UNESCO se datuje do roku 1974, kdy místní farmáři našli hliněné úlomky. Na místo dorazili archeologové, kteří postu pně odkryli část soch v hrobce. Prozatím bylo objeveno přibližně 8000 soch a 600 koní z hlíny a 125 vozů ze dřeva! Dovedete si představit to množství?! Však také na své hrobce nechal císař pracovat 7000 000 dělníků dlouhých třicet osm let. A to vše kolem roku 240 př. n.l.. K tomu prostě není co dodat. Když jsme vstoupili do haly – ano, nad celou hrobkou je postavena hala, aby kryla armádu před nepřízní počasí – byli jsme zcela šokování. Sice jsme byli připraveni na dokonalost jednotlivých soch, ale skutečnost překonala naše představy. Každá socha má precizně zpracovaný výraz obličeje a na každé najdete trošku odlišný výraz. Na některých jsou vidět zbytky barev. Sochy totiž byly barevné, ale po jejich odhalení archeology v důsledku oxidace barva víceméně zmizela. Je opravdu neuvěřitelné, co v té době lidé dokázali.
Terakotová armáda byla v podstatě císařem vytvořena ze sobeckých důvodů. Hlavním cílem, jak se tvrdí, bylo zajištění plnohodnotného posmrtného života císaře. Právě jeho posedlost tématem dalšího posmrtného života po ukončení pozemského putování se stala hlavním impulsem toho, že vybudoval obrovskou hrobku, jakož terakotovou armádu. Zde najdeme i důvod toho, proč je armáda tak dokonalá v jednotlivých detailech! Věřilo se, že čím bude preciznější, tím lépe bude sloužit císaři po jeho smrti!
Sochy byly vyráběny ze žluté sprašové hlíny, která se těžila na břehu Žluté řeky. Postavy se nejdříve odlévaly z forem a následně byly ručně modelovány. Začínalo se vždy od nohou směrem k hlavě. Zcela stejná metoda byla použita i u koní. Spekuluje se, že se většina soch modelovala podle živých lidí a koní. Téměř s jistotou se tvrdí, že pokud by tomu tak nebylo u všech soch, tak minimálně u velitelů to tak bylo!
Nevím, zda císařovi hliněná armáda pomohla po jeho smrti, protože moje přesvědčení o reinkarnaci nevyžaduje podobné stavby a předměty, které by musely zemřelého doprovázet na jeho pouti na „druhý břeh“, ale určitě mu pomohla k nesmrtelnosti v povědomí lidí o jeho osobě, vládě a schopnostech! Císař Čchin, který toto jméno přijal po názvu stejnojmenného státu, vládl tvrdou rukou. Jeho původní jméno bylo Jing Čeng a po celou dobu své vlády se snažil zamezit riziku rozpadu říše. Proto zavedl centralizovaný správní systém, reformoval písmo, zavedl jednotnou peněžní soustavu, upravil systém vah a měr. Postavil různé cesty a posílil ochranné zdi proti nájezdům útočníků. A nechal vybudovat fantastickou hliněnou armádu!
Můj obdiv ke schopnostem lidstva opět vzrostl a Čína si tak upevnila významnou pozici v mém srdci. Pohled na hliněné, mlčící a zároveň tolik vypovídající postavy vojáků a koní je nezapomenutelný.....
Pavel Hanzal, astrolog, léčitel a cestovatel
www.pavelhanzal.cz
Psáno pro Meduňku
Vlastníkem fotografií je autor článku
Dovolená a cestovánízobrazit všeRady na cestu |
Města |
Svatá taoistická hora Huashan se nachází přibližně 120km od města Xian v provincii Shaanxi. Huashan je jedna z pěti posvátných…
Ranní Tai Chi v místním parkuPokud chcete zažít tradiční čínskou ranní rozcvičku, která je vskutku kuriózním zážitkem,…
Čínské „rudé moře“Pokud byste chtěli vidět v Číně opravdu nádhernou a současně kuriózní přírodní bažinu, vydejte se…
Panda velká patří k symbolům Číny. Jedná se o savce, který patří k extrémně ohroženým druhům. Některé zdroje uvádějějí, že…
Máme rádi čínskou kuchyni, zvykli jsme si na ni. Čínské jídlo nejsou ale jen nudle, vývar nebo sójová omáčka. Při cestování…
Přesný přepis čínského názvu je Tchien-an-men Kuang-čchang, ale častěji se setkáte s názvem kratším - Tchien-an-men. Jedná…
Známá a hojně navštěvovaná památka, Zakázané město, leží v centru Pekingu. Na první pohled si ani neuvědomíte, že se jedná…
Mramorová loďV Pekingu se na břehu jezera Kunming nachází další z úchvatných památek. Mramorová loď je vlastně jezerním…
Pozice pro reklamní pozici Doporučujeme.
18.01.2021 Anglie za sebou v Evropské unii definitivně zavřela dveře a tak od 1.1.2021 platí pro cestování do Velké Británie nová pravidla. Na co všechno je třeba…
10.01.2021 Modernizace dorazila i na silnice České republiky, která od roku 2021 zavádí povinnou elektronickou dálniční známku. Přečtěte si to nejdůležitější, co…
16.11.2020 V leteckém byznysu dochází čas od času k přeskupení sil a listopad 2020 se zařadí mezi tyto byznysové transakce. Konkrétně jde o změnu v aerolinkách na…
Cestovní pojištění si sjednáte nejvýhodněji online na portálu www.Srovnejto.cz. Slevy až 50 %. Pro více informací klikněte zde.
Anglie za sebou v Evropské unii definitivně zavřela dveře a tak od 1.1.2021 platí…
Rady na cestu | redTurecko se rok od roku stává čím dál více oblíbenou destinací českých a slovenských…
Rady na cestu | redakceChystáte-li se trávit dovolenou v cizí zemi, kromě praktických tipů a rad na cestu…
Rady na cestu | RedakceKdyž se rozhodnete bezstarostně cestovat letadlem, měli byste si před každou cestou…
Rady na cestu | redAnglie za sebou v Evropské unii definitivně zavřela dveře a tak od 1.1.2021 platí…
Rady na cestu | redTurecko se rok od roku stává čím dál více oblíbenou destinací českých a slovenských…
Rady na cestu | redakceChystáte-li se trávit dovolenou v cizí zemi, kromě praktických tipů a rad na cestu…
Rady na cestu | RedakceAngkor VatMezi nejnavštěvovanější chrámy na území Asie, a také mezi významné…
Dovolená a cestování | redAnglie za sebou v Evropské unii definitivně zavřela dveře a tak od 1.1.2021 platí…
Rady na cestu | redChystáte-li se trávit dovolenou v cizí zemi, kromě praktických tipů a rad na cestu…
Rady na cestu | RedakceTurecko se rok od roku stává čím dál více oblíbenou destinací českých a slovenských…
Rady na cestu | redakceAngkor VatMezi nejnavštěvovanější chrámy na území Asie, a také mezi významné…
Dovolená a cestování | red