Ostrov Martinik - perla v Karibiku a součást EU

Velikost textu: A A A

Ostrov Martinik - perla v Karibiku a součást EU

Martinik plaz autor Pavel Hanzal (c)
Ilustrační foto

 Pošmourné a chladné dny klepou na dveře a tak je nejvyšší čas se poohlédnout po místě, kde budeme moct během zimy načerpat sluneční paprsky a pohodu. Přesně pro tyto účely, a nejenom pro ně, je skvělým místem ostrov Martinik.

Martinik patří Francii a proto je součástí Evropské unie. Je to zajímavý pocit, ocitnout se daleko od Evropy uprostřed Karibiku a současně vidět SPZ s logem EU na projíždějících automobilech. Martinik je součástí souostroví Malých Antil a nejbližšími ostrovy v jeho okolí jsou Svatá Lucia a Dominika. Vzhledem k tomu, že se jedná o francouzské území, tak úředním jazykem je francouzština. Což byla pro nás ze začátku určitá nevýhoda, neboť jsme pokaždé nemohli uplatnit znalost angličtiny. Zejména s paní domácí byla domluva velmi zábavná – u jednodušších témat nám stačily „ruce nohy“, a u složitějších témat jsme si posílali zprávy emailem s použitím Google překladače, protože anglicky neuměla. Naštěstí se nakonec ukázalo, že anglicky mluví relativně hodně místních obyvatel. Dalším běžným jazykem je antilská kreolština.

Co vás na Martiniku oslní

Mezi hlavní magnety Martiniku samozřejmě patří teplé počasí, krásné moře a úžasné pláže. Průměrná roční teplota vzduchu se pohybuje mezi 25 – 28 stupni Celsia. Vykoupat se můžete ve dvou mořích, neboť Martinik je omýván jak Karibským mořem, tak Atlantským oceánem. Nejoblíbenějším časem pro plavání v průzračné vodě se pro mě staly ranní hodiny, protože kolem 7 hodiny ranní v moři a ani na plážích v podstatě nikdo nebyl a mohl jsem si místní atmosféru dosyta užít. Tento úžasný klid byl výhodný i pro ranní očistu těla i ducha od různých nevhodných energií, které Karibik dokáže krásně smýt. Zrovna tak místní ranní Slunce mi pomáhalo přirozeně vplout do meditačního stavu a též cvičení čchi-kungu, které každý den praktikuji, šlo prostě skvěle.

Další devízou je, že Martinik je v podstatě zelený ostrov. Oplývá mnoho přírodními plážemi, které jsou lemovány pruhem zeleně, kde rostou palmy, různé stromy a keře. Na Martiniku můžete zažít i výlety do deštného pralesa,, což vřele doporučuji. Využít k tomu můžete buď místní autobusovou dopravu, ale pokud chcete být opravdu neomezeni, půjčte si automobil. Místní deštný prales je kouzelný a bude to pro vás neopakovatelný zážitek. Vidět můžete různé druhy hmyzu včetně motýlů, pavouků (například sklípkany velké jako dlaň), květin, ptáků a dalších zvířat. Právě Martinik nám přinesl jeden z nejhezčích zážitků na cestách vůbec, a tím bylo opakované pozorování létajících drahokamů – Kolibříků. Nesmím zapomenout ani na pořádného sklípkana, který si vychutnával výhled z velkého listu ve vzdálenosti necelého metru od našich hlav, když jsme procházeli pralesem. V první chvíli jsme se pěkně ulekli :).

Karibská pohoda s kokosovou zmrzlinou

Na Martiniku také poznáte pohodu místních obyvatel. V podstatě není kam spěchat a životní styl místních se nejlépe projevil vždy, když nastal víkend. Celé rodiny – a v tomto případě se jedná klidně o 10 – 15 lidí a více – se vypravili na bílé pláže a usídlili se zde ve stínu stromů na celý den. S sebou měli grily, velké množství jídla a pití, křesílka, houpací sítě a mnoho dalšího. Na pláží hráli různé společenské hry a povídali si. Speciální vychytávkou byl i ruční zmrzlinovač, který mnoho rodin mělo s sebou. Vzhledem k množství palem zde frčela kokosová zmrzlina, kterou si vždy připravili na místě. Několikrát jsme ji mohli ochutnat a musím říct, že lepší kokosovou zmrzlinu jsem nikdy nejedl. Pokud Martinik navštívíte, nenechte si ochutnávku ujít. Čas od času prochází místní s dřevěným malým „kolečkem“, na kterém zmrzlinu rozvážejí a můžete si ji zakoupit.

Les Salines - nejhezčí pláž na Martiniku

A abych vám nezůstal dlužen tipem alespoň na jednu z mnoha místních krásných pláží, zde je. Zřejmě nejhezčí pláží je Les Salines, které je opravdu rozsáhlá a leží nedaleko solného jezera Étang des Salines. Ovšem je třeba počítat s tím, že její oblíbenosti odpovídá i největší nápor turistů s automobily a o víkendech i místních lidí. Na druhou stranu se nemusíte bát, že byste si zde nenašli místo ke strávení příjemného dne, ať již dorazíte kdykoliv.

Pokud si půjčíte auto na více dnů, můžete probrázdit ostrov křížem krážem. Při tomto objevování uvidíte pole cukrové třtiny, ze které se vyrábí místní bílý rum, jenž prý patří k nejlepším na světě. Navštívit můžete i muzeum rumu. Nezapomeňte se podívat do botanické zahrady Jardin de Balata, kde uvidíte mnoho rostlin a zahrada je opravdu velmi hezká. Pravdou ovšem je, že návštěvu deštného pralesa to nenahradí, proto ani v tomto směru neváhejte. Na návštěvu Martiniku určitě nezapomenete, je to nádherné místo s jedinečnou atmosférou.

Několik tipů na závěr

Na Martinik nepotřebujete žádné vízum a platit můžete, tak jako v Evropě, v eurech. Jako vždy doporučuji jet bez cestovní kanceláře na vlastní pěst. Pokud vychytáte dobrou cenu letenky, ušetříte bez cestovky hodně peněz. Ovšem doporučuji si zajistit ubytování předem, protože najít kombinaci cenové přístupného, dobře umístěného a současně hezkého ubytování není nic jednoduchého. Také si zkuste domluvit odvoz z a na letiště s ubytovatelem, neboť i tady můžete ušetřit. Taxi služba není levná a platit za pronájem auta hned po příletu nemusí být optimální. S jídlem není na Martiniku žádný problém. Narazíte na supermarkety s velkým výběrem, na vynikající francouzské pekárny a mnoho restaurací, které ovšem nepatří k nejlevnějším.

Pavel Hanzal, astrolog a léčitel
Psáno pro Medunku

Martink kolibrik autor Pavel Hanzal (c)
Martink kolibrik autor Pavel Hanzal (c)
Martinik kvetouci prales autor Pavel Hanzal (c)
Martinik kvetouci prales autor Pavel Hanzal (c)
autor fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: Francie, Martinik, Karibik

Více informací

Dovolená a cestování

Letiště v Martinik

Článek patří do seriálu Zápisky z cest
 1. Londýn - hlavní město Velké Británie
 2. Jordánsko: poušť Wadi Rum a skalní město Petra
 3. Čína: Květinová hora Huashan
 4. Terakotová armáda
 5. Norsko - země zaslíbená rybářům i turistům
 6. Čína: záchranná stanice Panda velká
 7. Pompeje, Vesuv a Neapol
 8. Itálie: návštěva města Řím
 9. Vatikán - do srdce katolické církve
 10. Izrael: svaté město Jeruzalém
 11. Francie: Paříž, město historie, architektury, neřešti i lásky
 12. Norsko: Bergen
 13. Řecko: kouzelný Thassos
 14. Chorvatsko: národní park Plitvice
 15. Bosna a Hercegovina - Mostar
 16. Egypt: město Káhira
 17. Bosna a Hercegovina - poutní místo Medžugorje
 18. Thajsko: ostrov Ko Chang
 19. Staňte se kapitánem jachty v Holandsku
 20. Chorvatsko: Dubrovník - perla Jadranu
 21. Egypt: pyramidy v Gíze
 22. Korsika - kouzelný ostrov, který stojí za návštěvu
 23. Francie: Zámky na Loiře (Vilandry, Ussé, Chenonceau)
 24. Dánsko: město Arhus a Skanzen Den Gamle by
 25. Izrael - zápisky z pobytu u Mrtvého moře
 26. USA - Zápisky z cesty - národní park Joshua tree
 27. Maledivy - víc jak jeden tisíc ostrovů s krásnými plážemi a mořským světem
 28. Ostrov Martinik - perla v Karibiku a součást EU právě čtete
 29. The Valley of Fire - úžasné Údolí ohňů v USA
 30. Zelený ostrov Samos
 31. Národní park Arches - otevřené okno do Utahu
Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

K moři
Korsika - kouzelný ostrov, který stojí za návštěvu

Korsika je ostrov, který najdeme jižně od Francie a na západ od Itálie. Korsika nabízí opravdu mnoho krás. Navíc, jak pravověrní…

Dovolená a cestování
Představujeme zajímavé zoologické zahrady ve Francii 2/2

 Ménagerie du Jardin des plantesZnámá zoologická zahrada v Paříži. Jejím unikátem je právě její umístění, jelikož…

Dovolená a cestování
Představujeme zajímavé zoologické zahrady ve Francii 1/2

 ZooParc de BeauvalVýznamná zoologická zahrada, která byla založena již v roce 1980. Právě od té doby je k dispozici…

Na hory
Francie: Valloire a Valmeinier (1430 – 2600 m. n. m.), Alpy

 O destinaci:Valloire a Valmeinier jsou dvě známá lyžařská centra ve Francii. Nacházejí se uprostřed údolí Maurienne.…

Na hory
Francie: Les Aravis (1040 – 2350 m. n. m.), Alpy

 O destinaci: Les Aravis je známá lyžařská oblast mezi Annecy a Mont Blancem ve francouzských Alpách. Zahrnuje…

Dovolená a cestování
Nejlepší zábavné parky pro děti ve Francii

 Zábavní park Malého princeZábavní park Malého prince najdete u města Mulhouse nedaleko hranic s Německem a Švýcarskem.…

Dovolená a cestování
Další nejlepší zábavné parky pro děti ve Francii

 Park AsterixTématický zábavní park vás pohltí zvláštním bláznovstvím! Park Asterix se nachází v Plailly přibližně 30…

Dovolená a cestování
Nejkurióznější zážitky při návštěvě Francie 1/2

 Vinohrady v BurgundskuPokud máte kladný vztah k vínu a rádi byste poznali i vinnou kulturu ve Francii, navštivte Burgundsko,…

 
Vítejte Akční letenky Létání a doprava Dovolená a cestování Rady na cestu Obchodní podmínky Kontakt
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt