Norsko - země zaslíbená rybářům i turistům

Velikost textu: A A A

Norsko - země zaslíbená rybářům i turistům

Norske hory a jezera_autor Pavel Hanzal (c)
Ilustrační foto

Norsko je pro většinu Čechů známé zejména přírodou, rybolovem a drahým benzínem. Cílem naší cesty byla příroda a divotvorné fjordy, náhorní plošiny, řeky, vodopády, ledovce a hlavně co nejužší souznění s přírodou. Pravda, drahému benzínu jsme se také nevyhnuli a rybám v krásných řekách a bystřinách také ne. Ovšem byli jsme pouhými diváky, neboť nerybaříme. Od Norska jsem si sliboval hodně a byl jsem zvědavý, zda moje očekávání nebude zklamáno. Pojďme se tedy společně podívat, co Norsko nabízí.

Domov obrů – Jotunheimen
Název, který vypovídá téměř o všem, se pro park začal užívat až relativně nedávno. Pojmenování snad pochází od norského básníka z roku 1862. Pro vás ovšem může být zajímavá informace, že název by měl být inspirován rozsáhlou a zajímavou severskou mytologií. Jotunheim je totiž v této mytologii zemí obývanou obry. Kdo tento národní park navštíví, dá mi určitě za pravdu, že krajina je pro obry jako dělaná ,a proto je název příznačný.
Jotunheimen má nespoutanou přírodu, v níž se bude cítit jako doma každý, kdo touží po těch pravých přírodních energiích a blízkém souznění s přírodou. Přiznám se, že v některých místech nádherné norské přírody jsem se cítil, jako kdybych byl „ztracen v divočině“. Ovšem ztracen jsem byl pouze symbolicky - řekněme přesněji ztracen před civilizací, což vlastně byla obrovská oáza harmonie a pohody pro naše organismy. Bylo pro nás velkým překvapením, že v západoevropské civilizaci můžou být ještě panenská místa zcela nedotčena lidskou činností.
V Jotunheimenu můžete potkat různé druhy zvířat, o nichž si běžní Evropané můžou již nechat pouze zdát. V potocích plavou pstruzi, na pláních a v lesích se potulují sobi a losi, narazíme i na rysa nebo rosomáka. Pro neznalé a pro fanoušky písniček Petra Jandy a jeho skupiny Olympic jen podotýkám, že se nejedná o ptáka Rosomáka, ale o lasicovitou šelmu. Zkuste se zeptat ve vašem okolí a uvidíte, kolik vašich přátel a známých bude rosomáka identifikovat správně. Když jsem to před lety zkoušel, bylo vidět, že písnička „pták Rosomák“ se lidem vryla skutečně pod kůži a realitu znalo minimum lidí.
Pokud se rozhodnete pro přechod Jotunheimenu, nepodceňte vybavení. Nejedná se o žádné pohodlné kopečky, ale o skutečnou hornatou divočinu. Ačkoliv se to může zdát překvapivé, v divokých norských horách nemusíte několik dnů potkat člověka, pokud budete objevovat místa, která nepatří mezi turistické cesty a cíle. Jestliže nejste fyzicky zdatní nebo se necítíte na spaní v divočině pod širákem nebo ve stanu, nezoufejte. Norská příroda je štědrá ke všem svým návštěvníkům a krásné zážitky můžete na vlastní kůži prožít i při kratších jednodenních či dokonce půldenních, výletech. A nemusí se jednat pouze o kochání se přírodními krásami, při nichž se tají dech. I když je pravdou, že spousta duchovních mistrů přirovnává okamžik, při kterém se nám krásou přírody tají dech, k jednobodovému zastavení mysli.
Ovšem pojďme přímo ke zdroji! Norská příroda a její fantasticky čistá energie přímo volá po duchovních cvičeních, meditacích nebo šamanských obřadech. Všechny tyto duchovní aktivity mají právě v těchto místech obrovskou sílu! Byla by proto škoda zúžit návštěvu norských lesů a vod na pouhou turistiku.

Hardangervidda
Tento úžasný národní park nabízí další nezapomenutelné zážitky. Ačkoliv zde nenajdete tak vysoké hory (v Jotunheimenu některé dosahují více než 2400 m.n.m.), ani zde nehledejme nějaké malé pahorky. Výška zdejších hor dosahuje místy výšky až přes 1800 m.n.m.. To ovšem není vše!
Hardangervidda nabízí nejrozsáhlejší náhorní plošinu v Evropě! Určitě i díky této plošině má Hardangervidda ve svých „statistikách“ i další NEJ. Najdeme zde obrovská stáda sobů, která jsou zcela určitě těmi největšími v Evropě a je možné, že dokonce i na světě. Tím se mimo jiné vyvrací mylná představa mnoha lidí, že za velkými stády sobů je nutné jet až na úplný sever Norska!
Při naší cestě náhorní plošinou jsme viděli různá rašeliniště s typickými rostlinami (vlochyně, brusinky apod.). Skutečně mě překvapilo obrovské množství různých druhů mechů a lišejníků. Právě zde jsem prvně viděl mnoho nových druhů, a to dokonce na jediném místě. Jak vidíte, v norských horách si na své přijdou všichni – zoologové, botanikové, turisté i duchovně hledající.
Norsko má další desítky nádherných národních parků, kterým bychom se mohli věnovat, ale věřím, že jako lákadlo na jejich návštěvu tyto dva stačí.

Norský kontakt s přírodou
Než dokončíme první návštěvu krás Norska, chtěl bych se s vámi podělit ještě o jednu velmi zajímavou věc. Norsko má totiž poměrně zajímavý způsob osídlení. Pokud vynechám města a vesnice, žije velká část obyvatel v mnohem větším kontaktu s přírodou než například my nebo naši zahraniční sousedé. Ovšem, aspoň podle mých dosavadních cestovatelských zkušeností, i než většina obyvatel dalších vyspělých evropských zemí. Pokud budete projíždět nebo procházet norskou krajinou, zjistíte, že podél cest je roztroušeno velké množství obydlí. Každé z nich má samostatnou odbočku a je nejčastěji umístěno v lese nebo na louce a jedná se vlastně o takové polosamoty. Obvykle mají na dohled v řádu několika set metrů další sousedy. Tento způsob osídlení mě zaujal, protože slibuje mnohem větší symbiózu a napojení na přírodu. Je logické, že velký vliv na bydlení v Norsku má také počet obyvatel a upořádání krajiny a přírody. Bohužel jsme neměli dost času pro větší poznání samotných Norů a tím pádem nevím, zda můj předpoklad o větším propojení s přírodou je správný. Ale pevně věřím, že ano.
V některých informačních materiálech jsem se dozvěděl, že přestože patří Norsko k bohatším zemím díky těžbě ropy, ani Norové se nevyhnuli problémům v oblasti ekologie. I když na první pohled panenská příroda vypadá zdravě, některé zdroje uvádějí, že Norové neustále bojují s rizikem znečištění spodních i povrchových vod. Co jsou jim tedy platné příjmy z „černého zlata“, jak je ropa také nazývána, když nejsou vyřešeny základní ekologické otázky. Navíc zde panují obavy z doby, kdy dojde k vytěžení ropných polí a Norsko se ocitne bez hlavního zdroje svého příjmu. Ostatně Norové také patří mezi rybářské velmoci a nemusíme pochybovat o tom, že i nadměrný rybolov plundruje mořské vody neutěšeným způsobem a nemusí dlouho trvat, kdy poklesnou výnosy i z této oblasti. Jaké dopady by tedy mělo zmenšení norského rozpočtu na ekologii, se můžu jen dohadovat. Ale vzhledem k tomu, že to řeší i sami Norové, zřejmě se nejedná o mizivé riziko a problém je skutečně závažný. Ale to už se ve svých úvahách dostávám trochu jinam. Chtěl jsem tím jenom poukázat na to, jak moc je důležité, aby lidé kdekoliv na světě dbali na soužití s přírodou a zemí.
Na závěr můžu jednoznačně konstatovat, že mě Norsko nejen nezklamalo, ale přímo oslnilo svojí čarokrásnou přírodou a její skvělou energií. Proto jeho návštěvu můžu doporučit srdečně opravdu všem a slibuji, že se do Norska společně ještě podíváme.

Pavel Hanzal, astrolog, léčitel a terapeut
Foto autor
Psáno pro Meduňku.

autor fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: cestování, Norsko

Více informací

Dovolená a cestování

zobrazit vše

Města

Letiště v Norsko

zobrazit vše
Článek patří do seriálu Zápisky z cest
 1. Londýn - hlavní město Velké Británie
 2. Jordánsko: poušť Wadi Rum a skalní město Petra
 3. Čína: Květinová hora Huashan
 4. Terakotová armáda
 5. Norsko - země zaslíbená rybářům i turistům právě čtete
 6. Čína: záchranná stanice Panda velká
 7. Pompeje, Vesuv a Neapol
 8. Itálie: návštěva města Řím
 9. Vatikán - do srdce katolické církve
 10. Izrael: svaté město Jeruzalém
 11. Francie: Paříž, město historie, architektury, neřešti i lásky
 12. Norsko: Bergen
 13. Řecko: kouzelný Thassos
 14. Chorvatsko: národní park Plitvice
 15. Bosna a Hercegovina - Mostar
 16. Egypt: město Káhira
 17. Bosna a Hercegovina - poutní místo Medžugorje
 18. Thajsko: ostrov Ko Chang
 19. Staňte se kapitánem jachty v Holandsku
 20. Chorvatsko: Dubrovník - perla Jadranu
 21. Egypt: pyramidy v Gíze
 22. Korsika - kouzelný ostrov, který stojí za návštěvu
 23. Francie: Zámky na Loiře (Vilandry, Ussé, Chenonceau)
 24. Dánsko: město Arhus a Skanzen Den Gamle by
 25. Izrael - zápisky z pobytu u Mrtvého moře
 26. USA - Zápisky z cesty - národní park Joshua tree
 27. Maledivy - víc jak jeden tisíc ostrovů s krásnými plážemi a mořským světem
 28. Ostrov Martinik - perla v Karibiku a součást EU
 29. The Valley of Fire - úžasné Údolí ohňů v USA
 30. Zelený ostrov Samos
 31. Národní park Arches - otevřené okno do Utahu
Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Dovolená a cestování
Nejzvláštnější zvyky a obyčeje Norska

 Norsko, jedna ze severských zemí, která se může pyšnit přírodou, bohatou historií, skvělými turistickými místy a také…

Dovolená a cestování
Nejzajímavější cyklostezky v Norsku - planina Rondane a řeka Veo

 Náhorní planina parku RondaneTento národní park rozhodně patří mezi nejkrásnější v celé zemi a tak je více než…

Dovolená a cestování
Nejzajímavější cyklostezky v Norsku - Halland a Peer Gynt-Veien

 Mezi nejzajímavější cyklostezky v Norsku patří trasa z Hallandu do OskarstromuV součtu nejkrásnějších…

Dovolená a cestování
Poznejte Švédsko a Norsko

Švédsko i Norsko jsou zajímavé země, které jsou u nás známé hokejem, lyžařskými sporty a úspěšným sociálním systémem. Jenže…

Dovolená a cestování
Dovolená na plný plyn

Stále více lidí touží po tom, aby si během dovolené nejenom odpočinuli od pracovních povinností a různých starostí, ale aby…

Rady na cestu
8 super rad pro cestování na vlastní pěst - dokončení

 5. PojištěníPokud jste byli zvyklí na cestování s cestovní kanceláří, nemuseli jste zařizovat prakticky nic. Při cestování…

Dovolená a cestování
Nejzvláštnější zvyky a obyčeje Severní Ameriky

 Severní Amerika, kontinent krásné přírody, zvláštních lidí se pro nás Evropany nepochopitelnou mentalitou. Severní…

Dovolená a cestování
Nejzvláštnější zvyky a obyčeje Jižní Ameriky

 Jižní Amerika je v mnohém zvláštní a od Severní Ameriky se liší takřka ve všem. Pokud se chystáte na cesty po…

 
Vítejte Akční letenky Létání a doprava Dovolená a cestování Rady na cestu Obchodní podmínky Kontakt
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt