Jordánsko: poušť Wadi Rum a skalní město Petra

Velikost textu: A A A

Jordánsko: poušť Wadi Rum a skalní město Petra

Poust Wadi Rum Jordansko_autor Pavel Hanzal (c)
Ilustrační foto

Návštěvu Jordánska jsme do své cesty zahrnuli zejména za účelem návštěvy nádherného skalního města Petry a také několikabarevné pouště Wadi Rum. Hranici Jordánského království jsme překročili u Izraelského Ejlátu (někde též Eilat), jediném městě této země, které Izrael spojuje s Rudým mořem. Přechod u Ejlátu umožňující vstup do Jordánska mě připomněl atmosféru filmu Tenkrát na západě. Horko, nic nedělání a občasné zaskřípání pantů u dveří, jako by symbolizovaly atmosféru, na kterou se máme v arabském světě připravit. Nicméně asi po hodině čekání jsme obdrželi razítka do pasů a překročili hranici. I když je situace mezi Jordánskem a Izraelem v současné době klidná, tak dřívější válečné konflikty mezi těmito zeměmi jsou stále patrné v silné ostraze vzájemných hranic.

 

Jordánský taxikář nás následně odvezl do Akaby (někdy také Akkaba nebo Aquaba), jelikož místní vozy taxi jsou jedinou spojnicí mezi hranicí a Akabou. V arabském světě si budete muset rychle zvyknout na to, že každý s kým uzavřete jakýkoliv obchod a vám se bude snažit prodat i něco dalšího a zároveň vám ještě pomoct (rozumějteza finanční odměnu) na další cestě. Nebylo tomu jinak ani u tohoto taxikáře. Vzhledem k tomu, že jsme měli ihned po příjezdu z Akaby namířeno místním veřejným autobusem do Petry, tak jsme se od taxikáře dozvěděli, že už nic nejede (bylo poledne), ale že jeho známý nás tam doveze za výbornou cenu. Výborná cena znamenala 10x větší částku než jízdenka v autobuse. S díky jsme odmítli a dozvěděli se, že teda nerozumí tomu, proč jezdíme do Jordánska, když nemáme peníze. Toto téma jsme pro jistotu dál nerozvíjeli.

Navzdory taxikářově tvrzení autobusy jezdily a my jsme za několik hodin dorazili do Petry. Skalní město Petra patří v Jordánsku k nejkrásnějším památkám. Největší rozkvět zažilo za vlády Nabatejců, kteří jej udělali svým hlavním městem. Skalní město dobyli Římané a také bylo postiženo silným zemětřesením. Jistě nejen tyto pohromy byly důsledkem jeho postupného opouštění a upadnutí v zapomnění až do roku 1812, kdy jej badatel Johann Ludwig Burckhardt znovu objevil a krásy tohoto červenorůžového města mohou být obdivovány i dalšími generacemi.

Petra je skalní město, ohromný komplex skal, ve kterých jsou vyhloubeny a zasazeny chrámy, kláštery, královské hrobky a různé skalní místnosti. Fascinující pocit obdivu ve vás vyvolají nádherné barvy těchto skal, které přecházejí ze sytě červené přes růžovou až do žlutopískové. Barevné žíhání skalních útvarů ve vás vyvolá zvláštní vnitřní rozpoložení. Pokud si najdete klidné zákoutí, což i přes velký počet turistů není problém, pokud se vyšplháte na nějaké vyvýšené místo, tak silná energie Petry ve vás navodí harmonii a soulad se zemí a vesmírem. Meditace u některého z klášterů je také nezapomenutelným zážitkem, který umožní spojení s historií a vírou obklopující toto místo po celá tisíciletí.

Kdo hledá zážitky, jistě ho osloví jízda na velbloudech skalním městem. Místní Jordánci nabízejí také jízdu na oslících, kteří mají velmi těžkou práci. Vynést pohodlné turisty do výšin skalního města po nekonečném množství schodů až k vysoce položenému chrámu je extrémně náročné. Upřímně řečeno, bylo nám jich líto a obdivovali jsme schopnost oslů, když kolem nás procházeli naložení turisty, ustát tento výstup po schodech bez jakéhokoliv pádu a zastávky.
Do Petry se vyplatí vypravit na 2-3 dny. Jednodenní výlety pořádané cestovními kancelářemi neumožňují plnohodnotné zažití místní atmosféry a podle vyprávění přátel, kteří Petru navštívili tímto způsobem, se nedá stihnout projít celý komplex. Nemluvě o zážitcích a poznání místní kultury nezávislými cestovateli.

Další možností pro duchovně hledající je opuštění veřejných cest a zahájení vlastního průzkumu některé z místních skalních soutěsek. Objevíte zde mnoho přírodních krás a zároveň získáte možnost být zcela sami a vnímat atmosféru a jemné ševelení místních „duchovních strážců“ skal. Pří své průzkumné cestě musíte počítat s možností, že po několika hodinách chůze, se soutěska bude zužovat. Začnete překonávat různé tůňky vody skákáním po balvanech, až nakonec zjistíte, že zhruba pár set metrů před cílem se musíte otočit, jelikož už nemáte po čem skákat a přebrodit skalní tůňku nedokážete kvůli její hloubce a neprůzračnosti. A přesně to se stalo i nám. Ovšem nelitovali jsme toho, protože při zpáteční cestě soutěsku vidíte z nového úhlu a pod jiným světlem tak, jak postupuje Slunce po nebeské báni.

Pokud se u Petry ubytujete, máte možnost navštívit místní „světelnou show“. Jedná se o noční procházku skalním městem k Pokladnici. Pokladnice je královská hrobka s 43 metry vysokým průčelím a pohled na ní je i ve dne ohromující. Zajímavé je sledovat, jak se mění její barva se změnou úhlu dopadajících slunečních paprsků. Krásy přírody nás dokáží vždy znovu a znovu překvapit. Určitou nevýhodou noční procházky k Pokladnici, která je lemována rozsvícenými svíčkami umístěnými v papírových sáčcích v písku, je velké množství hlučících turistů. Pokud chcete aspoň trochu vychutnat klidnou atmosféru za světla svíček, tak jděte pomaleji a nechte skupinu se trochu vzdálit. Cíl cesty je již u zmíněné Pokladnice, kde dostanete čaj a zažijete malé hudební představení. I zpáteční cesta skýtá možnost trochu poodejít a nechat na sebe atmosféru působit.

Po skalním městě Petra byla naším dalším cílem poušť se skalními útvary Wadi Rum. Prý se jedná o jednu z nejkrásnějších scenérií na světě. Těšíme se a proto nás neodradilo ani brzké ranní vstávání v 5,30 ráno na místní autobus. Jsme zvědaví, co nám poušť přichystá, protože přestože jsme viděli izraelské a čínské pouště, tak Wadi Rum je zcela něco specifického. Aspoň si to tedy myslíme a skutečnost nám to následně potvrdí. Návštěvu Wadi Rum máme naplánovanou jako kombinaci vlastních výletů, půldenní jízdu džípem po nejznámějších místech a také nocování v beduínském táboře. Jak se později ukázalo, tato kombinace byla ideální.

Jízda džípem s průvodcem nám umožnila poznat různá místa spjatá s beduínskou historií i krásami přírodních útvarů. Vlastní pěší výlet nám přinesl silné splynutí s pouští. S nohama v sandálech jsme brouzdali horkým barevným pískem po poušti, obklopeni drobnými kvítky jarních rostlin. Horký, tetelící se vzduch vysušoval rty a my jsme je měli brzy rozpraskané. To vše patří k zážitkům pobytu na poušti. A právě tyto zkušenosti vám umožní navázat spojení s pouštními bytostmi, které vás provedou po zákoutích lidského vědomí v místě, které je pro Evropana zcela netypické. Tak jako u nás se můžete setkat zejména u horských pramenů, studánek a bystřin s vodními vílami, tak i na poušti jsou bytosti nabízející pomocnou ruku při vaší cestě životem.

Poušť ve Wadi Rum je opravdu nádherná. Červený písek se střídá se žlutým a místy i bílým. Obrovským překvapením pro nás byly vysloveně hraniční zlomy mezi jednotlivými barvami, kdy předěl mezi červenou a žlutou byl takřka ostrý. Nezapomenutelný zážitek přinášejí i písečné duny, na kterých jsme se setkali s nadšenými Němci, kteří kvůli nim neváhali přinést snowboard a vozili se na něm po písečných dunách dolů – jako na sáňkách.

Uchvacujícím zážitkem je východ a západ Slunce s panoramaty skal v poušti. Něco takového byste si neměli nechat ujít a sluneční meditace v této atmosféře ve vás zanechá jedinečný pocit. Nejen kvůli tomu jsme se ubytovali v beduínském táboře, ve stanu z těžké jutové látky, který nemá dno. Intenzivní pocity ze života na poušti tak přináší písek nejenom kolem vás, ale i ve stanu. To jenom dokresluje prožitek z energie sálající z pouště.

Odjížděli jsme s bohatými vnitřními pocity a zážitky. Petra i Wadi Rum jsou přesně těmi místy, kvůli kterým stojí za to nelitovat peněz, času a energie. A i v Jordánském království se ukázalo, že pouště a skály patří mezi silná místa s duchovním a energetickým naladěním, kde můžete hledat nejen turistické zážitky, ale i vlastní duchovní cestu. A nejen hledat – ale také nalézt!

Pavel Hanzal

Psáno pro časopis Meduňka.
Vlastníkem fotografií je autor článku.


 

autor fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: cestování, Jordánsko

Více informací

Dovolená a cestování

Letiště v Jordánsko

Článek patří do seriálu Zápisky z cest
 1. Londýn - hlavní město Velké Británie
 2. Jordánsko: poušť Wadi Rum a skalní město Petra právě čtete
 3. Čína: Květinová hora Huashan
 4. Terakotová armáda
 5. Norsko - země zaslíbená rybářům i turistům
 6. Čína: záchranná stanice Panda velká
 7. Pompeje, Vesuv a Neapol
 8. Itálie: návštěva města Řím
 9. Vatikán - do srdce katolické církve
 10. Izrael: svaté město Jeruzalém
 11. Francie: Paříž, město historie, architektury, neřešti i lásky
 12. Norsko: Bergen
 13. Řecko: kouzelný Thassos
 14. Chorvatsko: národní park Plitvice
 15. Bosna a Hercegovina - Mostar
 16. Egypt: město Káhira
 17. Bosna a Hercegovina - poutní místo Medžugorje
 18. Thajsko: ostrov Ko Chang
 19. Staňte se kapitánem jachty v Holandsku
 20. Chorvatsko: Dubrovník - perla Jadranu
 21. Egypt: pyramidy v Gíze
 22. Korsika - kouzelný ostrov, který stojí za návštěvu
 23. Francie: Zámky na Loiře (Vilandry, Ussé, Chenonceau)
 24. Dánsko: město Arhus a Skanzen Den Gamle by
 25. Izrael - zápisky z pobytu u Mrtvého moře
 26. USA - Zápisky z cesty - národní park Joshua tree
 27. Maledivy - víc jak jeden tisíc ostrovů s krásnými plážemi a mořským světem
 28. Ostrov Martinik - perla v Karibiku a součást EU
 29. The Valley of Fire - úžasné Údolí ohňů v USA
 30. Zelený ostrov Samos
 31. Národní park Arches - otevřené okno do Utahu
Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Dovolená a cestování
Nejzvláštnější jídla Jordánska

 MézeMéze jsou jordánské předkrmy. Obvykle jsou servírovány po celém stole a nabírají se nekvašeným chlebem kobz. Méze…

K moři
Izrael: Mrtvé moře

O destinaci:Mrtvé moře je proslulé jezero se slanou vodou, kam se jezdí léčit řada turistů z celého světa. Je to nejníže…

Rady na cestu
Egypt – jistota skvělé dovolené, která nezklame

Egypt se drží na čele oblíbených destinací, kam Češi a Slováci rádi létají za teplem, mořem i památkami. To samozřejmě není…

Dovolená a cestování
Víkendové pobyty se stávají trendem

Současná ekonomická situace nutí mnoho lidí šetřit i na dovolené. Proto není žádným překvapením, že cílem našeho zájmu se…

Města
Norsko: Bergen

Norské město Bergen patří k nejhezčím obydleným místům této země. Většina cestovních kanceláří nabízí jeho návštěvu jako…

Rady na cestu
Podceňování slovenských hor se nevyplácí

Každý rok se několik českých turistů a horolezců nevrátí ze svých cest po slovenských horách. Přestože se nejedná přímo…

Dovolená a cestování
Tadž Mahal

Indie je obrovská země, která nabízí neuvěřitelné spektrum zážitků. Každý, kdo tuto zemi navštíví, si jí rozhodně zapamatuje.…

Rady na cestu
Oblíbené eurovíkendy - na co nezapomenout

 Eurovíkendy nebo-li víkendové návštěvy evropských měst jsou čím dál oblíbenějším cílem Čechů. Není se čemu divit, protože…

 
Vítejte Akční letenky Létání a doprava Dovolená a cestování Rady na cestu Obchodní podmínky Kontakt
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt