Čína: Květinová hora Huashan

Velikost textu: A A A

Čína: Květinová hora Huashan

Kvetinova hora Huashan_autor Pavel Hanzal
Ilustrační foto

Svatá taoistická hora Huashan se nachází přibližně 120km od města Xian v provincii Shaanxi. Huashan je jedna z pěti posvátných hor v Číně. Ostatní čtyři hory jsou Taishan v Shandong, Hengshan v Hunan, Hengshan v Shanxi a Songshan v Henan. V dávných dobách se Huashan jmenovala Taihuashan. Pokud se na horu podíváte z dálky, porozumíte, proč se jmenuje právě Huashan. Hua znamená v čínštině květ a tento tvar hora opravdu má. Huashan rovná se Květinová hora. Dříve byla významným taoistickým místem s několika vlivnými taoistickými chrámy, které se dochovaly do současnosti. Místo je hojně navštěvované i nyní. Najdeme zde nejen krásné chrámy, ale také různorodé přírodní krásy, mezi něž patří pohledy na strmé a úzké pěšiny, skalní útesy a vysoké hory.

Několik slov o taoismu
Taoismus je jedním ze základních staročínských filosofických směrů, jeho vznik se obvykle spojuje s čínským mudrcem Lao-ć. Ovšem při širším hledání původu taoismu zjistíme, že různé zdroje uvádějí i možnost, že Lao-ć měl své předchůdce, kteří mohli položit základní kámen tomuto náboženství. Problematickým údajem je i přesné období jeho vzniku, jako přibližná doba vzniku taoistické filosofie se udává 5.-6. století př.n.l.
Pro nás Evropany je podle mého názoru zajímavé zamyslet se nad těmito principy čínského myšlení:

 • Svět je neustále v pohybu.

 • Stálost neexistuje.

 • Detail nelze oddělit od celku.

 • Celek nelze oddělit od detailu.

 • Protiklady harmonizují krajnosti.

 •  

Nad těmito principy můžeme přemýšlet až do konce našeho světa, ale abychom je ale opravdu pochopili, je třeba je žít a nikoliv o nich přemýšlet z pozice našeho ega. V běžném životě, který nejčastěji poznáváte při pouti po Číně jako nezávislí cestovatelé, se vám zdá, že výše uvedené principy bohužel příliš neplatí -- Čína se potýká s obrovským kulturně- technologicko-průmyslovým vzestupem a zdá se, že na duchovní záležitosti není prostor. Nepochybně se na tom podepisuje i nadvláda komunistů, kteří náboženským hodnotám příliš nepřejí. To jsme ostatně poznali i u nás a v Číně tomu není jinak.

Pro osamělé cestovatele bývá největším problémem jazyková bariéra. Anglicky umí většinou jen část mladších obyvatel a z nich je pouze zlomek ochoten komunikovat s cizincem. Není proto snadné se po Číně pohybovat a pro minimalizaci problémů je nutná poctivá příprava, která by měla zahrnovat i vytištění názvů v čínském jazyce. Přesto anebo možná právě proto, jsme se neztratili, i když někdy jsme se při hledání našeho cíle museli obrnit obrovskou trpělivostí. Nejinak tomu bylo i při našem příjezdu do provincie Shaanxi, kdy jsme v pokročilé noční hodině museli spoléhat na místní taxikáře, kteří neuměli příliš anglicky a ubytování nám nabízeli v čínštině. Naštěstí jeden z nich zavolal svému známému, s nímž jsme se museli domlouvat z vlakového nádraží mobilním telefonem. Sednout v noci k neznámému taxikáři v této lokalitě nebylo nic příjemného, ale vše dobře dopadlo. Ubytování bylo skromné a zřejmě v soukromí, což znamená vlastně bydlet „na černo“. Jak jsme pochopili během našeho pobytu, v Číně jsou pro zahraniční turisty určeny jen některé hotely. Pokud se budete chtít ubytovat v jiném zařízení, buď neuspějete nebo to bude „na černo“. Po ubytování jsme si mohli odpočinout před zítřejší cestou po svaté hoře Huashan.
Ranní sluneční paprsky slibovaly nádherný den a my jsme s nadšením vyrazili na svatou horu. Oproti dřívějším dobám, kdy prý výstup k vrcholům trval pět až šest hodin pěšky, můžete využít lanovku, která je velkou úsporou času i sil. A že zejména síly a energie potřebujeme hodně! Stovky a stovky schodů vytesaných do skal nám daly zabrat. Během poznávání místních chrámů, vrcholků hor i výhledů potkáte velké množství Číňanů, kteří na svaté hory cestují velice rádi. Nemusíte se ovšem obávat toho, že by se na vás dívali skrz prsty, naopak se na vás usmívají a můžete si být jistí tím, že se s vámi budou chtít fotit.
Pokud cítíte, že víra hory přenáší, můžete se připojit k tisícům věřících, kteří vystoupají na vrchol Huashan a své přání, ukryté v srdci, na vrcholku uzamknou malým zámkem na lano a věří, že se jim tak vyplní. Všude na vrcholcích je ohromný počet zámků a zámečků ověnčených červenými šerpami, na nichž můžete najít nápisy „Vystoupit na Huashan znamená harmonii na celý život“.

V Číně si musíte také zvyknout na to, že jste v nejlidnatější zemi světa. Proto není snadné najít klidné místo k meditaci a nejinak je tomu i na Huashanu. Přesto je to při troše snahy možné a meditace na tomto významném taoistickém místě je skutečně velmi silná. Byla by velká škoda nevyužít možnosti napojit se na vibrace tohoto energetického svatého centra taoismu, které vám dodá energii a očistí vaší auru od „smogu civilizace“.
Pro romantiky a milovníky meditací při východu Slunce se nabízí možnost přespat v jednom z původních chrámů a sledovat ranní paprsky z vrcholů této nádherné hory.

Huashan v nás zanechala silný zážitek a do našich vzpomínek, pocitů i srdcí se zapsala nesmazatelným písmem. Určitě se na ní budeme chtít ještě někdy vrátit.

Pavel Hanzal, astrolog a terapeut

Psáno pro časopis Meduňka.
Vlastníkem fotografií je autor článku.

 

autor fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: cestování, Čína

Více informací

Dovolená a cestování

zobrazit vše

Rady na cestu

Města

Letiště v Čína

zobrazit vše
Článek patří do seriálu Zápisky z cest
 1. Londýn - hlavní město Velké Británie
 2. Jordánsko: poušť Wadi Rum a skalní město Petra
 3. Čína: Květinová hora Huashan právě čtete
 4. Terakotová armáda
 5. Norsko - země zaslíbená rybářům i turistům
 6. Čína: záchranná stanice Panda velká
 7. Pompeje, Vesuv a Neapol
 8. Itálie: návštěva města Řím
 9. Vatikán - do srdce katolické církve
 10. Izrael: svaté město Jeruzalém
 11. Francie: Paříž, město historie, architektury, neřešti i lásky
 12. Norsko: Bergen
 13. Řecko: kouzelný Thassos
 14. Chorvatsko: národní park Plitvice
 15. Bosna a Hercegovina - Mostar
 16. Egypt: město Káhira
 17. Bosna a Hercegovina - poutní místo Medžugorje
 18. Thajsko: ostrov Ko Chang
 19. Staňte se kapitánem jachty v Holandsku
 20. Chorvatsko: Dubrovník - perla Jadranu
 21. Egypt: pyramidy v Gíze
 22. Korsika - kouzelný ostrov, který stojí za návštěvu
 23. Francie: Zámky na Loiře (Vilandry, Ussé, Chenonceau)
 24. Dánsko: město Arhus a Skanzen Den Gamle by
 25. Izrael - zápisky z pobytu u Mrtvého moře
 26. USA - Zápisky z cesty - národní park Joshua tree
 27. Maledivy - víc jak jeden tisíc ostrovů s krásnými plážemi a mořským světem
 28. Ostrov Martinik - perla v Karibiku a součást EU
 29. The Valley of Fire - úžasné Údolí ohňů v USA
 30. Zelený ostrov Samos
 31. Národní park Arches - otevřené okno do Utahu
Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Dovolená a cestování
Nejkurióznější zážitky při návštěvě Číny 1/2

 Ranní Tai Chi v místním parkuPokud chcete zažít tradiční čínskou ranní rozcvičku, která je vskutku kuriózním zážitkem,…

Dovolená a cestování
Terakotová armáda

Pokud patříte mezi milovníky záhad a lidských výkonů, určitě znáte pověstnou Terakotovou armádu. Až do návštěvy Číny jsme…

Dovolená a cestování
Nejkurióznější zážitky při návštěvě Číny 2/2

 Čínské „rudé moře“Pokud byste chtěli vidět v Číně opravdu nádhernou a současně kuriózní přírodní bažinu, vydejte se…

Dovolená a cestování
Čína: záchranná stanice Panda velká

Panda velká patří k symbolům Číny. Jedná se o savce, který patří k extrémně ohroženým druhům. Některé zdroje uvádějějí, že…

Dovolená a cestování
Nejzvláštnější jídla Číny

 Máme rádi čínskou kuchyni, zvykli jsme si na ni. Čínské jídlo nejsou ale jen nudle, vývar nebo sójová omáčka. Při cestování…

Města
Čína: Peking (Beijing) - náměstí Nebeského klidu

Přesný přepis čínského názvu je Tchien-an-men Kuang-čchang, ale častěji se setkáte s názvem kratším - Tchien-an-men. Jedná…

Města
Čína: Peking (Beijing) - zakázané město

Známá a hojně navštěvovaná památka, Zakázané město, leží v centru Pekingu. Na první pohled si ani neuvědomíte, že se jedná…

Dovolená a cestování
Nejnavštěvovanější památky na území Asie 2/2

 Mramorová loďV Pekingu se na břehu jezera Kunming nachází další z úchvatných památek. Mramorová loď je vlastně jezerním…

 
Vítejte Akční letenky Létání a doprava Dovolená a cestování Rady na cestu Obchodní podmínky Kontakt
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt