Londýn - hlavní město Velké Británie

Velikost textu: A A A

Londýn - hlavní město Velké Británie

Londyn_Big Ben_autor Pavel Hanzal (c)
Ilustrační foto

Hlavní město Velké Británie na sebe upozornilo nedávnou královskou svatbou, což většina médií označila za společenskou událost roku. I lidem, kterým tato událost nikterak nenarušila jejich životy a nevyvolala v nich nadšení z této velkolepé akce, je zřejmé, že Londýn patří mezi nejzajímavější a zároveň nejvíce navštěvované evropské metropole. A musím uznat, že je se na co dívat.

Londýn leží na řece Temži, přes kterou dříve vedl pouze jediný most – London Bridge. Postupem času však byly postaveny i další mosty a tak se město začalo rozvíjet na obou březích řeky. Londýn patří mezi multikulturní města a jeho občané jsou různých národností. V tom si je podobný s dalšími velkými evropskými městy. Praha se díky totalítnímu období v tomto směru s nimi nemůže srovnávat. Ale i zde se časy mění. Ovšem zpět k Londýnu. Počtem obyvatel se Londýn blíží 14 miliónům a řadí se tak mezi největší metropole tohoto kontinentu. Nabízí hodně zážitků a své si zde najdou milovníci památek, zábavy, kultury a také věřící.

Tower Bridge

Naší cestu začnu zřejmě nejznámmější památkou, jejíž obraz zná téměř každý. Tower Bridge, zvedací most patřící mezi symboly Londýna. Londýňané jsou na něj pyšní a mají k tomu důvod. Pohled na most je skutečně nádherný. Stavba mostu začala v roce 1886 a trvala 8 let. Most je vybaven dvěmi výškovými lávkami, které spojují dvě věže. Tato spojnice byla kdysi uzavřena, ale nyní je možnost si jí prohlídnout jako součást historické prohlídky mostu, kterou byste si neměli nechat ujít!

Buckhinghamský palác

Žádný návštěvník Londýna by si neměl nechat ujít také návštěvu sídla královny, které ovšem funguje i jako určité centrum národního dění. Právě před tímto palácem se Londýňané shromažďují při různých oslavách anebo také při očekávání krize.
Historie paláce sahá do roku 1703, kdy byl postaven třípatrový dům pro vévodu z Buckinghamu s dvěma menšími křídly. Ten tvoří jakési původní centrum současného paláce. Historičtí analytici by mi jistě neprominuli zmínku o tom, že již v roce 1633 byl na tomto místě dům Goring house. V průběhu dalších let byly prováděny různé přístavby a renovace, včetně provádění různorodých výzdob.
Že se nejedná o žádné ořezávátko potvrzuje i 19 komnat, 52 ložnic, 188 ložnic pro personál, 92 kanceláří a 78 koupelen. To vše bychom mohli v paláci najít.

Katedrála svatého Pavla

Věřící, a to nejenom křesťané, určitě ocení tuto velkolepou stavbu, která funguje nejen jako svatostánek pro církev a královskou rodinu, ale její energie nepochybně dýchne i na vás, jako návštěvníky.
Je to již dávno, co mnoho lidí pochopilo, že není důležitý název, ale obsah. Ano, hovořím o víře, energiích a hledání smyslu života. Jen fanatici nebo lidé, kteří jsou na začátku cesty dokáží upírat právo jinému člověku na vlastní víru. Proto velmi rád na svých cestách navštěvuji různé chrámy, kostely a poutní místa. Můžete zde pocítit nádhernou Jednotu s věřícími po celém světě. Nezáleží na tom, zda hledáme Boha, Jednotu, Alláha, Buddhu, Nirvánu, Božskou Prozřetelnost nebo soulad s Universem. To vše jsou jen názvy lidí z odlišných koutů světa pro jedno a to samé. Proto ať mi odpustí křesťané, který můj pohled nesdílí. Ale je víc než jasné, že také katedrála svatého Pavla je místem, které osloví všechny hledající a věřící, ať již hledají jakoukoliv cestou a věří v jakéhokoliv Boha nebo Energii.
Je to skutečně impozantní stavba. Pokud se podíváme například na hlavní katedrálu, tak její výška je 108 metrů a je inspirováma bazilikou svatého Petra v Římě. Mimochodem - v katedrále se také konala svatba Charlese a Diany.

Big Ben

Hodinová věž je dalším symbolem Londýna, který bude většina čtenářů Meduňky určitě znát. Objevuje se totiž také často v záběrech různých filmů a seriálů. Tato devadesát šest metrů vysoká věž je postavena ve viktoriánsko-gotickém stylu. Ovšem věž nenese jenom hodiny, ale i třetí nejtěžší zvon ve Velké Británii. Zvon má hmotnost necelých čtrnáct tun.

Londýnské parky

Zeleň je důležitá pro obyvatele jakéhokoliv města a Londýn není vyjímkou. Toto město naopak nabízí krásné parky, ve kterých můžete najít odpočinek, relaxaci i sportovní vyžití. Parky jsou jak dělané pro cvičení jógy nebo Taichi. I když je pravdou, že musí počasí přát. K návštěvě doporučuji určitě Richmond park a také Greenwichský park. Parky zabírají přibližně 11 procent Velkého Londýna, takže obyvatelé mají opravdu kam vyrazit.

Něco nejen pro astrology

Coby astrolog jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít ani návštěvu nultého poledníku, který prochází Královskou observatoří v Greenvichi, jižním předměstí Londýna. Greenwichský poledník se stal důležitým po konferenci v roce 1884 ve Washingtonu. Právě tehdy bylo určeno, že se toto místo v Greenwichi stává počátečním poledníkem.

Doprava

V Londýně je doprava kvalitní a spolehlivá. Neměli byste si nechat ujít cestu typickými červenými autobusy, ale také si užijte dopravu místním metrem. Je to absolutně odlišný zážitek od toho, co nabízí pražské metro, ale třeba i metro v Paříži. V Londýně se totiž setkáme s nejstarší podzemkou na světě! První trasa byla uvedena do provozu již v roce 1863! Tomu odpovídají i rozměry tunelů a vlakových souprav. Nepochybuji o tom, že budete stejně ohromeni, jako jsme byli my.

Panorama

Nádherný pohled na Londýn se vám může vyskytnout z Londýnského oka. I když některé názory tuto stavbu odsuzují s tím, že se jedná o narušení historického centra města, tak jeho návštěvu určitě nevynechejte. Zážitek je to fantastický a jednoznačně stojí za to!


Návštěva Londýna je silným zážitkem a osobně toto město řadím do top trojky zahraničních měst. Svojí jedinečnou atmosférou tak v mém subjektivním hodnocení obsadil druhou příčku, hned za Římem a naopak před Paříží. Ale v tomto hodnocení není důležité zvítězit, ale zúčastnit se. Proto návštěvu Londýna upřímně doporučuji všem, jelikož si zde každý najde kousek toho, co ho osloví a potěší.

Pavel Hanzal, foto autor
Psáno pro Meduňku

autor fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: cestování, Velká Británie

Více informací

Rady na cestu

Dovolená a cestování

zobrazit vše

Hrady a zámky

Města

Letiště v Velká Británie

zobrazit vše
Článek patří do seriálu Zápisky z cest
 1. Londýn - hlavní město Velké Británie právě čtete
 2. Jordánsko: poušť Wadi Rum a skalní město Petra
 3. Čína: Květinová hora Huashan
 4. Terakotová armáda
 5. Norsko - země zaslíbená rybářům i turistům
 6. Čína: záchranná stanice Panda velká
 7. Pompeje, Vesuv a Neapol
 8. Itálie: návštěva města Řím
 9. Vatikán - do srdce katolické církve
 10. Izrael: svaté město Jeruzalém
 11. Francie: Paříž, město historie, architektury, neřešti i lásky
 12. Norsko: Bergen
 13. Řecko: kouzelný Thassos
 14. Chorvatsko: národní park Plitvice
 15. Bosna a Hercegovina - Mostar
 16. Egypt: město Káhira
 17. Bosna a Hercegovina - poutní místo Medžugorje
 18. Thajsko: ostrov Ko Chang
 19. Staňte se kapitánem jachty v Holandsku
 20. Chorvatsko: Dubrovník - perla Jadranu
 21. Egypt: pyramidy v Gíze
 22. Korsika - kouzelný ostrov, který stojí za návštěvu
 23. Francie: Zámky na Loiře (Vilandry, Ussé, Chenonceau)
 24. Dánsko: město Arhus a Skanzen Den Gamle by
 25. Izrael - zápisky z pobytu u Mrtvého moře
 26. USA - Zápisky z cesty - národní park Joshua tree
 27. Maledivy - víc jak jeden tisíc ostrovů s krásnými plážemi a mořským světem
 28. Ostrov Martinik - perla v Karibiku a součást EU
 29. The Valley of Fire - úžasné Údolí ohňů v USA
 30. Zelený ostrov Samos
 31. Národní park Arches - otevřené okno do Utahu
Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Dovolená a cestování
Nejzajímavější cyklostezky ve Velké Británii - z Kingsbridge a NP Darmoor

 Cyklostezka z Kingsbridge do DartmouthJedná se o jednu z nejznámějších cyklistických tras v celé Velké…

Dovolená a cestování
4 nejkrásnější pláže Anglie

Přestože Anglie nepatří mezi typické cíle turistů mířících za mořem, tak jsou zde nádherné pláže, které byste si neměli nechat…

Dovolená a cestování
Nejzajímavější cyklostezky ve Velké Británii - ostrov Isle of Wight a Dorset

 Ostrov Isle of WightCelý tento ostrov je protkán cyklistickými trasami, které provedenou každého cyklistu všemi krásami,…

Rady na cestu
Sdílené bydlení, kompromis mezi hotelem a ubytovnou

Rozhodli jste se, že vyzkoušíte život a práci v Londýně? Jednou ze základních starostí, které budete nejspíš muset…

Dovolená a cestování
Představujeme zajímavé zoologické zahrady v Anglii 2/2

 Londýnská zoologická zahradaUž samotný název jasně napovídá, kde je tato zoo k vidění a kde ji navštívit. Je to…

Rady na cestu
Cestování do Anglie po Brexitu

Anglie za sebou v Evropské unii definitivně zavřela dveře a tak od 1.1.2021 platí pro cestování do Velké Británie nová pravidla.…

Dovolená a cestování
Představujeme zajímavé zoologické zahrady v Anglii 1/2

 Chester ZooTato zoologická zahrada se může pyšnit tím, že je pravidelně řazena mezi ty nejzajímavější, které se nacházejí…

Dovolená a cestování
Další největší atrakce v Anglii

 Londýnské okoLondýnské oko je největším vyhlídkovým kolem na světě o výšce 135 m. Londýnské oko najdete na západním…

 
Vítejte Akční letenky Létání a doprava Dovolená a cestování Rady na cestu Obchodní podmínky Kontakt
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt